Σάββατο, 28 Μαρτίου 2015 21:42

Νίκη τίτλου για τους Άνδρες του ΑΟ Θήρας

Πρωταθλητές Κυκλάδων οι Άνδρες του ΑΟ Θήρας κέρδισαν 3-1 στο ντέρμπι τον Μέγα Αλέξανδρο.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα αλλά και υπομονή ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ.
Από την αρχή οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και τελικώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το 1ο σετ με 25-22.
Και στο 2ο σετ δεν άλλαξε κάτι στους πρώτους 10 πόντους με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες, αλλά ο ΑΟ Θήρας με ένα ξέσπασμα πήρε μια μικρή διαφορά (17-13) και κατάφερε να την κρατήσει μέχρι το τέλος παίρνοντας και το 2ο σετ με 25-23.
Στο 3ο σετ ο ΑΟ Θήρας αυτοκτόνησε καθώς αφού κατάφερε να να ξεφύγει με 18-13 και να φτάνει στο match point με 4 ευκαιρίες (24-20) τελικά ο Μέγας Αλέξανδρος βρήκε τη δύναμη και γύρισε το σετ και το κατέκτησε με 24-26.
Στο 4ο σετ ο Μέγας Αλέξανδρος είχε το πάνω χέρι έχοντας συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το 7-11 όπου τιμωρήθηκε για λάθος θέσεις σερβίς και το 7-11 έγινε 8-9 φέρνοντας εκνευρισμό στην ομάδα της Σύρου. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με πιο ψύχραιμη την ομάδα του ΑΟ Θήρας που κατέκτησε και το 4ο σετ με 25-23.