Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 22:38

Έκλεισε με νίκη τα εντός παιχνίδια του ο Α.Ο.Θ.

Επικράτηση του Α.Ο.Θ. επί της Ηλιούπολης με 3-0.

Νικηφόρο απόγευμα, το οποίο ήταν και το τελευταίο επί Θηραϊκού εδάφους για φέτος, είχε ο Α.Ο. Θήρας ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ της Ηλιούπολης η οποία πάλεψε στα δύο πρώτα σετ το παιχνίδι και δυσκόλεψε τις γηπεδούχες οι οποίες διατήρησαν ζωντανές τις μαθηματικές τους ελπίδες για την 4άδα περιμένοντας παράλληλα την Α.Ε.Κ.

Στο πρώτο σετ οι της Ηλιούπολης, οι οποίες τελικά ''έσωσαν'' την κατηγορία μιας και το Μαρκόπουλο επικράτησε των Μακεδόνων οι οποίοι αποχαιρέτησαν την Α1, πήραν το προβάδισμα με 3-8 για να επιστρέψει ο Α.Ο.Θ. πηγαίνοντας στο 2ο τεχνικό ταϊμ άουτ προηγούμενος με 16-14 για να κάνει τελικά το 1-0 με σκορ 25-21.
Το δεύτερο σετ ήταν και αυτό ένα ντέρμπι με τις φιλοξενούμενες να έχουν το προβάδισμα συνεχώς (5-8, 15-16) για να λυγίσουν στη πίεση του Α.Ο.Θ. και να γίνει το 2-0 με σκορ 25-22.
Στο τρίτο σετ οι παίχτριες του κ. Οικονόμου επικράτησαν με 25-17 και πήραν τη νίκη και το τρίποντο.

Τα σετ:  3-0 (25-21, 25-22, 25-17)

Συνθέσεις:
ΑΟ Θήρας (Α. Οικονόμου): Βεργίδου Ο., Τένεβα M., Καββαθά Α., Καρπουζά Α., Μουντάκη Φ., Οικονομίδου Μ., λίμπερο η Αρτακιανού Μ., Ξαγοραράκη Γ.
ΓΣ Ηλιούπολης (Δ. Λυκογιάννη): Αλέξις Ε., Γιοβάνη Μ.,Έντουαρντς, T., Μπόκα Γ., Πατεράκη Μ., Μπανίκα Σ., λίμπερο η Αργυροπούλου Μ., Γεωργίου Ζ., Καπέλου Ε.