Παρασκευή, 06 Μαρτίου 2015 09:02

Νίκη με ανατροπή για Καρτεράδο στο Νέων

Τη νίκη με 2-1 κατέκτησε ο Καρτεράδος επί του Α.Ο. Πύργου για το πρωτάθλημα Νέων.

Σ' ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθει μέσα σε άριστα αθλητικά πλαίσια στο ΔΓ Καμαρίου το απόγευμα της Τετάρτης 4/3/15, ο Καρτεράδος κατάφερε μια μεγάλη ανατροπή επί του Α.Ο. Πύργου.

Το παιχνίδι στο πρώτο μισό ανήκε στην ομάδα του Πύργου η οποία είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων ελέγχοντας την κατοχή με τον Καρτεράδο να δίνει βάση κυρίως στην άμυνα.

Η υπεροχή του Πύργου μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Γιάννη Φύτρο να πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή στο 35' γράφοντας έτσι το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αντιστροφή ρόλων με τον Καρτεράδο να πιέζει από το ξεκίνημα της επανάληψης εκμεταλευόμενος τις αρκετές βασικές απουσίες των τυπικά φιλοξενούμενων.

Η πίεση των ''κόκκινων'' δεν άργησε να φέρει την ισοφάριση με τον Φέκα να χρίζεται σκόρερ στο 49' φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πύργο στο 60' ο σκόρερ του Φύτρος αποχώρησε με τράβηγμα και έτσι η ομάδα του αναγκάστηκε να συνεχίσει με 10 παίχτες μιας και όπως προαναφέραμε οι βασικές απουσίες παιχτών του λόγω της ίωσης που ταλαιπωρεί πολούς στο νησί δεν επέτρεψαν στον κ. Κολιούση να έχει αναπληρωματικούς στον πάγκο του.

Οι του Καρτεράδου συνέχισαν να πιέζουν με τους Φέκα και Τζούρου χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, κάτι που λίγο έλειψε να το πληρώσουν αλλά ο Γκιργίρης έπετια από καταπληκτικό σόλο από το χώρο του κέντρου που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έστειλε τη μπάλα επάνω στον Μαρκοζάννε στο τετ α τετ τους.

Το νικητήριο γκολ για τους ''κόκκινους'' πέτυχε ο Βαρμάζης στο 75' και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του μιας και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε τίποτα.

Συνθέσεις:

Α.Ο. Καρτεράδος: Mαρκοζάννες, Ρούσοος Ν., Χαράπας, Δενδρινός, Ρούσσος Α., Βαρμάζης, Μαυρομμάτης, Ντάλας, Μαρουλάκης, Τζούρος, Φέκας

Α.Ο. Πύργου: Καφιέρης, Γαβρίλης, Ντίνος, Ζαφειρόπουλος, Βλανιανός, Γκιργίρης, Πούλης, Φουστέρης, Καραμολέγκος, Ξαγοράρης, Φύτρος