Κυριακή, 19 Απριλίου 2015 17:46

Αντίο από τον Καρτεράδο

Την ήττα - υποβιβασμό γνώρισε ο Καρτεράδος από το Φιλώτι.

Στην Β' Κατηγορία θα αγωνίζεται από την νέα χρονιά ο Καρτεράδος που δεν τα κατάφερε απέναντι στο Φιλώτι που τον νίκησε με 0-2 στο ΔΓ Φηρών και εκτός από την 1η θέση του τρίτου ομίλου για την β' φάση του πρωταθλήματος, κατάφερε και την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να τελειώσουν το παιχνίδι νωρίς μιας και ότι δε κατάφερε ο Κρητικός μόλις στο 1ο λεπτό, το κατάφερε ο Δεγαϊτας στο 8ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Τζώρτζη με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Κουρδελάκη.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να απειλήσουν με τους Μπινιέρη και Αγκαράϊ αλλά χωρίς αποτέλεσμα με τα πράγματα μάλιστα να γίνονται πολύ πιο δύσκολα γι' αυτούς, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζώρτζη ο ανενόχλητος στη καρδιά της άμυνας Σταματίου, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρδελάκη διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Είχε προηγηθεί η ευκαιρία του ίδιου δύο λεπτά νωρίτερα όταν και πλάσαρε τον Κουρδελάκη αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη το Φιλώτι απείλησε ξανά με μακρινό εντυπωσιακό σουτ του Πράσινου με τον Κουρδελάκη να ακουμπά όσο χρειάζεται για να στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει σε κόρνερ.
Απο την άλλη ο Καρτεράδος είχε την ανούσια υπεροχή της μπάλας αλλά έδειξε πως είχε πρόβλημα στη τελική πάσα σε αρκετές φάσεις που υπήρχαν προϋποθέσεις για να ξεκινήσει κάποια ευκαιρία.
Αρκετές οι κίτρινες κάρτες και στις δύο ομάδες σ' ένα παιχνίδι που σε κάποιες στιγμές ήταν αρκετά σκληρό.

Συνθέσεις:
Καρτεράδος (Τζούρος): Κουρδελάκης, Κλουβάτος (67' Πολυζόπουλος), Τρούλης (53' Βαρμάζης), Χοχάι, Νομικός, Ζερβάκης, Αγκαράι, Νομικός, Μπινιέρης, Σελιστάι, Τζούρος (57' Βαζαίος)
ΑΜΣ Φιλωτίου (Παλάζης): Ανυφαντάκης, Δεγαϊτας (65' Πράσινος Γιωρ.), Σαντέ (83' Κατζιλιέρης), Πιτταράς, Κοτάκης, Ζούλης, Σταματίου (80' Μουστάκης Δ.), Τζώρτζης, Πράσινος Γιαν., Κρητικός, Μανωλάς